!
Вторник, 30 Април 2024
17
апр
4
 

Доц. Сандева: Утвърдихме симулационните технологии като ефективен и безопасен преход към медицинските дейности в реални условия  

МСТЦ предлага и добри възможности за курсове от системата на продължаващото медицинско обучение, кредитирани от БЛС  

Сряда, 17 Април 2024 | 14:59:40 Невена Попова
4

Милена Сандева придобива висше образование, специалност „Акушерка”, в Медицинския колеж към МУ-Пловдив, през 2003 г. Същата година, започва работа като акушерка в АГ-клиника на УМБАЛ „Св. Георги”. От февруари 2007г. , след п

Милена Сандева придобива висше образование, специалност „Акушерка”, в Медицинския колеж към МУ-Пловдив, през 2003 г. Същата година, започва работа като акушерка в АГ-клиника на УМБАЛ „Св. Георги”. От февруари 2007г. , след проведен конкурс, става старша акушерка на ,,Родилна зала”.

През 2008 г. придобива бакалавърска степен по „Управление на здравните грижи” към ФОЗ в МУ-Пловдив, а през 2011 г. се дипломира като магистър по „Управление на здравните грижи”. През 2015 г., след конкурс е назначена за редовен асистент към Катедра „Акушерски грижи” на ФОЗ в МУ-Пловдив.

През 2017 г. придобива специалност „Обществено здравеопазване” и започва работа като асистент към Медицински Симулационен Тренировъчен Център на МУ-Пловдив. Година по-късно е зачислена като докторант на самостоятелна подготовка в Катедра „Акушерски грижи” по докторска програма „Управление на здравните грижи”. През април 2019 г. защитава дисертационен труд на тема „Честота и медико-социални аспекти на предтерминното раждане”, за присъждане на образователна и научна степен „Доктор”.

През 2020 г. става доцент в професионално направление „Обществено здраве”, научна специалност „Управление на здравните грижи”. А през март 2021 г. става ръководител на Катедрата по акушерски грижи. От ноември 2023 г. е директор на Медицински симулационен тренировъчен център към МУ-Пловдив. Участва в множество научни и образователни форуми, национални и международни курсове. Автор е на първото проучване за ефективността на симулационното обучение в България.

Доц. Сандева, Медицинският симулационен тренировъчен център (МСТЦ) в Медицинския университет – Пловдив, наскоро навърши 7 години от основаването си. Каква е равносметката от досегашната активност на центъра?

Медицинският симулационен тренировъчен център (МСТЦ) бе разкрит с решение на Академичния съвет на университета и стартира дейността си на 23 февруари 2017 г. За седемте години от създаването си МСТЦ се утвърди като най-големият комплексен медицински тренировъчен център в България.

Това е една иновативна образователна структура, която предлага условия за развитие на широк спектър от компетенции и утвърдени практически умения сред студенти, специализанти и специалисти от различни медицински специалности.

През годините, ръководството на МУ-Пловдив и в частност ръководството на центъра се справят с нелеката задача да променят нагласите от традиционните модели на обучение до леглото на пациента, към един иновативен подход на обучение в симулационна среда, без да се компрометира безопасността на пациента.

Разработени и валидирани са редица учебни програми и курсове, адаптирани към спецификата, която изисква симулационното практическо обучение.

Осъществени са множество научни събития, конференции, конгреси и обучения съвместно с национални и чуждестранни партньори и организации. Центърът е с най-високата форма на акредитация от Американския колеж по хирургия (ACS), признат като „Цялостен образователен център” – реакредитиран през 2023 г. За нас това е едно много високо признание.

МСТЦ разполага с широка гама от симулатори, простиращи се от таск-тренажори за овладяване на ежедневни процедури и манипулации до реалистични високотехнологични манекени, както и най-висок клас хирургични симулатори с опции за виртуална реалност, използвани за трениране на клиничното мислене и развиващи способностите за вземане на решения.

Мисията на МСТЦ е да повиши ефективността на образователния процес и нивото на професионалните и практическите умения на медиците чрез симулационни технологии като ефективен и безопасен преход към медицинските дейности в реални условия.

В същото време центърът има за цел да осигури непрекъснато професионално обучение на медицинския персонал по съвременни алгоритми и да поддържа високо ниво на добрите медицински практики.

Има ли интерес към неговата дейност, как се подбират кандидатите за обучители, какви са условията за обучение на студенти и специализанти?

Интересът към центъра нараства непрекъснато точно заради големите възможности, които той предлага. Уникалната материална база и оборудване в него привлича специалисти от цял свят. Организират се научни събития, дискусионни форуми и курсове за следдипломна квалификация под ръководството на специално сертифицирани за целта преподаватели от страната и чужбина.

От септември 2023 г до март 2024 г. в МСТЦ са проведени 331 обучения, 9 семинара и една конференция с международно участие. Този формат вече е ежегодна традиция за нас и е посветен по тема, от областта на симулационното обучение в медицината.

Всички обучители са изтъкнати специалисти в своята област, преминали специализирано обучение за работа със съответните симулатори и софтуер.

Ежегодно МСТЦ организира курсове за запознаване на преподавателския състав с новостите в симулационната медицина, като това спомага за поддържане на високо ниво в качеството на обучение.

В центъра се провеждат както редовни упражнения на студенти, така и свободно избираеми занимания по специалности.

На сайта на МУ – Пловдив е публикувана специално разработена електронна система за записване в различните образователни форми. Организират се базови и високоспециализирани курсове за специалисти съвместно с редица национални научни дружества.

През Симулационния център преминават и голяма част от общопрактикуващите лекари, специализиращи обща медицина. Центърът предлага и курсове по системата за продължаващо медицинско обучение, предварително одобрявани и кредитирани от БЛС, както и курсове за следдипломно обучение, организирани съвместно с отдел СДО на МУ-Пловдив.

Проучван ли е опитът на страни и медицински университети, заимствани ли са модели на работа?

Разбира се, центърът си партнира активно с редица изтъкнати чуждестранни специалисти в областта. В ерата на бързо развитие на високотехнологичната медицина, когато обществото предявява повишени изисквания към качеството на медицинското обучение, опитът на страни с изградени вече традиции и станали еталон за качество в симулационно-обучителните технологии са изключително ценни за нас. Неслучайно МСТЦ е акредитиран по Американския колеж по хирургия (ACS), най-голямата професионална организации на хирурзи в света, която е известна с безкомпромисното си качество и авторитет.

В каква посока ще се развива центърът, какво включва програмата му за тази година?

Визията на центъра за развитие включва няколко приоритетни направления. На първо място се стараем да популяризираме нашите постижения в научните среди и в медийното пространство.

Поставяме акцент върху развитието на академичния състав по отношение на професионалната и научно-изследователската дейност. В същия контекст се стараем да привличаме млади и мотивирани учени. Въвеждането на нови модели на обучение, разработване на нови учебни програми и курсове.

Работим също така за изграждане на система за висококачествено симулационно обучение, което да отговаря на все по-нарастващите изискванията на обществото.

Тази година сме се насочили към организиране на високоспециализирани курсове, с участието на признати в своята област експерти от страната и чужбина.

В края на февруари се проведе първата по рода си „Академия по пренатална медицина – от теорията към практиката”. Събитието привлече повече от 180 участника от цялата страна. Лекционната и практическата част предостави изключителна възможност на акушер-гинеколозите и студентите по медицина да се докоснат до световни и утвърдени практики в областта на феталната медицина, със специалното участие на проф. Кипрос Николайдес. Ръководител на обучението бе д-р Борис Стоилов, един от малкото български лекари, провели двугодишно обучение по фетална медицина в King’s College Hospital в Лондон, Великобритания.

През март преподаватели от Медицински симулационен тренировъчен център и лекари специализанти към Клиника по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги” преминаха курс по кардиопулмонална ресусцитация за медицински персонал (Advanced Cardiac Life Support – ACLS) на Американската сърдечна асоциация (American Heart Association - AHA). Обучението е свързано с управлението, подхода и лечението на пациенти със сърдечно-белодробен арест и други сърдечно-съдови спешни състояния. Курсът беше ръководен от доц. Радосвета Уелс и Брайън Уилсън -сертифицирани инструктори от Training and Educational Center for Healthcare Simulation (TECHS) of Texas Tech University Health Sciences Center El Paso.

Съвсем скоро, предстои Интерактивен курс по ядрено-магнитен резонанс в ревматологията със специалното участие на професорите Кей-Геерт Херман и Денис Подубни, които ще осигурят интерактивно индивидуално практическо обучение.

Предстои и осъществяването за пръв път в България на курс по Advanced Trauma Life Support (ATLS), сертифициран от Американския колеж по хирургия (ACS), предоставящ уникалната възможност за обучение под менторството на водещи световни експерти в тази област определени от AEA (ATLS Europe Association).

В програмата ни, разбира се са включени и много курсове и обучения за студенти, инициативи и организиране на различни уъркшопи, съвместно със студентски и други партньорски организации и асоциации.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
n$AP

Гост 17.04.2024 19:10:54

Значи акушерка ФОЗ.

Междувременно 17.04.2024 15:37:42

Жертвите на тройния ракетен удар, извършен от Русия срещу украинския Чернигив, вече са 11, съобщи Униан. Под руините има още хора. Ранените са над 60, сред тях има и три деца. Нанесени са поражения върху жилищни блокове и обекти на гражданската инфраструктура, пострадали са десетки автомобили. Уточнява се, че е поразена болница, както и висше учебно заведение. Русия редовно нанася повторни удари непосредствено след първоначалните атаки – при тях често загиват членове на спасителните екипи, медици, полицейски служители, които са пристигнали на място, за да помогнат на хората. Така държавата-агресор се опитва да унищожи способността на Украйна да се бори с последиците от руските атаки.

Гост 17.04.2024 20:02:38

Russki izzrodi.

Гост 17.04.2024 22:19:15

Поклон пред народа на Украйна, ще има възмездие за окупаторите.


Всичко за коронавируса
Още новини
ЕМА одобрява все повече нови биоподобни лекарства
30.04.2024 17:22:57

ЕМА одобрява все повече нови биоподобни лекарства

Задържа се тенденцията Комитетът по лекарствените продукти за употреба в хуманната медицина (CHMP ...

Откриват Институт по иновативна медицина в МУ-София
30.04.2024 16:58:14

Откриват Институт по иновативна медицина в МУ-София

Научноизследователски институт по „Иновативна медицинска наука - Inno Med Sci“ ще бъд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...